Dzień Marchewki

„NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

Nasze przedszkole wzięło udział w programie ”Kubusiowi Przyjaciele Natury” i z tej okazji w dniu 9 grudnia 2013 r. po raz pierwszy obchodzony był „Dzień Marchewki”.      W zabawach tych wzięły udział wszystkie przedszkolaki. W tym dniu całe przedszkole zamieniło się w pomarańczową krainę zaakcentowaną poprzez pomarańczowy ubiór dzieci oraz nauczycieli i personelu.
Głównym celem akcji było promowanie spożywania warzyw, określanie części jadalnej marchewki, poszerzenie wiedzy na temat jej pochodzenia. Świętowanie rozpoczęło się od wręczenia każdemu dziecku opaski z sylwetą marchewki. Dzieci brały udział w zabawach muzycznych i plastycznych, z marchewką jako główną bohaterką dnia. Odgadywały zagadki o warzywach, rozpoznawały marchewkę wśród innych jarzyn, układały w całość pocięte obrazki z marchewką, dzieliły żywność na zdrową i niezdrową, malowały farbami marchewki z zastosowaniem różnych technik plastycznych.
Dzieci przygotowały surówkę z marchewki, obserwowały sposób robienia soku z marchwi, który później z chęcią próbowały. Jadły marchewkowe ciasto oraz marchewkę z groszkiem. Najbardziej jednak smakowały dzieciom zdrowe frytki z marchewki. Śmiechu i zabawy było co niemiara – ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był inny od wszystkich – taki marchewkowy. Po takiej dawce witamin i śmiechu wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i piękne, a marchewka na stałe zagości w ich codziennym menu.
Opracowała: Magdalena Sobieszek