Powitanie wiosny

Powitanie wiosny podczas zaćmienia słońca.

Zgodnie z tradycją naszego przedszkola 20 marca obchodziliśmy „Święto wiosny” – dzieci żegnały zimę i witały wiosnę. Tego dnia wszyscy spotkaliśmy się w sali „Pszczółek”, wraz z paniami została przygotowana Marzanna wystrojona w kolorowe ubranie z bibuły, oraz zrobione zostały kolorowe „gaiki”. Dzieci zostały wprowadzone, poprzez rozmowę na temat tradycji żegnania zimy i witania wiosny. Odbyły się zabawy przy muzyce oraz wspólny śpiew piosenek o wiośnie.
Wprowadzeni w radosny wiosenny nastrój ruszyliśmy na powitanie wiosny. Przed szkołą czekały na nas dzieci ze starszych klas. Barwny korowód udał się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Dzieci z wesołym śpiewem, kolorowymi „gaikami”, wzbudzały duże zainteresowanie, kierowcy samochodów zwalniali i machali do nas, a wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci. Naszym celem było udanie się na łąkę za przedszkolem. Po dotarciu, tradycyjnymi okrzykami „precz zimo”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę.
Podczas żegnania zimy, dzieci mogły zaobserwować rzadkie zjawisko zaćmienia Słońca. Kolejne takie zaćmienie będzie widoczne u nas dopiero za 120 lat. Z wielkim zaciekawieniem przy użyciu klisz obserwowaliśmy to niezwykłe zjawisko. To był ciekawy i pełen emocji dzień, który zostanie w pamięci na długo.

Opracowała: Aneta Dąbrowska