Spotkanie adaptacyjne

Uwaga !!!

Zmiana terminu Spotkania Adaptacyjnego w Przedszkolu !!!

Szanowni Rodzice w związku z badaniami zanieczyszczenia powietrza przeprowadzanymi przez Sanepid w dniach 25 – 27 sierpnia ulega zmianie termin Spotkania Adaptacyjnego.

Zapraszamy 28 sierpnia o godzinie 11.00.

Informację o w/w badaniach otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym (20. 08), co wymusiło natychmiastową zmianę terminu naszego spotkania. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami.

Na spotkanie należy zabrać ze sobą:
– dane dziecka
– 3 wyniki badań na pasożyty

A także wyprawkę dla dziecka:
-worek na pościel ok. 60 x 70 cm,
– komplet pościeli łóżeczkowej (poszewki i wsady +prześcieradło na gumkę) na leżak o wymiarach 132×60 cm,
– piżama,
-mały ręcznik o wymiarach ok. 30×40 cm z wieszakiem,
– worek na kapcie,
-kapcie z podeszwą antypoślizgową,
-worek z materiału na ubranka na zmianę,
– ubrania na zmianę,
– worek ze strojem gimnastycznym (tylko czterolatki),
-szczoteczka , kubek i pasta do mycia zębów,
– mała szczotka do włosów,
– chusteczki nasączone 2 op. na semestr,
– chusteczki higieniczne 4 pudełka po 100 sztuk,
– ręczniki papierowe 4 rolki,
Prosimy o podpisanie rzeczy dziecka.
Artykuły papiernicze zostaną zakupione przez przedszkole po zebraniu składki we wrześniu.

Drodzy Rodzice!

Za kilka tygodni Wasze dziecko po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola. Już teraz, w czasie wakacji, powinniście rozpocząć przygotowania do adaptacji Waszego malucha do życia przedszkolnego. Oto kilka rad, które mogą Wam w tym pomóc.
– W miarę możliwości dostosujcie rozkład dnia do tego, który obowiązuje w przedszkolu. Stałe pory, rytuały dają poczucie bezpieczeństwa. Śniadanie podajcie dziecku tuż przed 9.00, obiad przed 12.00. Po obiedzie zorganizujcie dziecku odpoczynek przy bajeczce czy muzyce relaksacyjnej.
– W czasie rozmów o przedszkolu nie można straszyć dziecka przedszkolem: „Zobaczysz w przedszkolu nie będziesz mógł się tak zachowywać”. Należy ukazywać przedszkole jako miejsce zabawy, okazji do poznania kolegów i koleżanek. Pójście do przedszkola powinno być przedstawiane jako coś zupełnie naturalnego. Dziecko powinno czuć się dumne, że jest już na tyle duże, dojrzałe, żeby wreszcie pójść do przedszkola.
– Pobawcie się w przedszkole. Dzieci przez zabawę uczą się społecznych zachowań i postaw. Na przykład: ulubiony miś może iść do przedszkola, zjeść z lalkami śniadanko i odpocząć po obiadku, pobawić się z innymi pluszakami. W księgarniach i bibliotekach dostępne są książeczki np. „Basia i przedszkole”, „Zosia idzie do przedszkola”, „Kajtuś w przedszkolu”. Ich lektura stanie się okazją do zabaw i rozmów.
– Ważnym elementem przygotowań będzie wizyta w przedszkolu na spotkaniu adaptacyjnym. Podczas spotkania jest czas aby obejrzeć sale, łazienkę, szatnię i plac zabaw, a także pobawić się wspólnie z paniami wychowawczyniami.
– Przygotowując dziecko do przedszkola ważnym jest wzmacnianie kontaktów społecznych poprzez zachęcanie do pozostania z dziećmi w grupie, nauki dzielenia się zabawkami i współpracy oraz zgodnej zabawy.
– Dobrze jest jeśli dziecko przyzwyczajone jest do rozłąki, pozostawania na określony czas pod opieką osób dorosłych, innych niż mama i tata.
– Oczywistym jest trening czystości. Dziecko powinno zgłaszać potrzeby fizjologiczne, umyć i wytrzeć ręce. Ważnym jest przyuczanie dzieci do zdejmowania i zakładania części garderoby. Dziecko powinno reagować na polecenia.
Wszystko to ułatwi i zapewni lepszy start w kolejnym etapie rozwoju.