Zajęcia w ramach akcji „Zostań przyjacielem ptaków”

Zajęcia w ramach akcji „Zostań przyjacielem ptaków”

Przedszkolaki z naszego przedszkola sezon dokarmiania ptaków rozpoczęły w styczniu. Aby zachęcić i zainspirować dzieci i rodziców do niesienia pomocy ptakom oraz poinformować ich o naszych działaniach (zgłoszenie do akcji „Zostań przyjacielem ptaków”) wykonaliśmy gazetkę, którą umieściliśmy na tablicy ogłoszeń, oraz na stronie internetowej przedszkola. Ptasią stołówkę uroczyście otworzyliśmy umieszczając nowe karmniki, które zostały postawione w zacisznym miejscu między drzewami i krzewami, oraz na parapetach okiennych. Do akcji dokarmiania ptaków włączyli się czynnie rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali 6 karmników, oraz przynosząc systematycznie smakołyki dla naszych latających przyjaciół.
Aby wzbogacić wiedzę dzieci o ptakach spędzających zimę w Polsce, została wyświetlona prezentacja multimedialna, podczas oglądania, której mogłyśmy zaobserwować ile już wiedzą przedszkolaki o gatunkach ptaków zimujących w Polsce. Przy wyświetlaniu kolejnych slajdów były ogromne emocje, okrzyki: WRÓBEL!, SIKORKA!, Gil! ,a nawet DZIĘCIOŁ!, – dzieci dowiedziały się również, iż dokarmiania wymagają ptaki w parkach, skwerach. Mogły zobaczyć sposoby dożywiania zwierząt leśnych: saren, dzików. Przedszkolaki poznały ptaki zimujące w Polsce, zostały przypomniane podstawowe zasady dokarmiania ptaków. Zapoznały się z nowymi rodzajami karmy. Dzieci miały okazję do wysłuchania odgłosów jakie wydają ptaki. Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowywały mieszankę z pszenicy, kaszy jęczmiennej i pęczaku, zbóż zalanych smalcem. Dla sikorek wykonały pyszne słoninki nadziane słonecznikiem i pęczakiem. Tak przygotowane smakołyki zostały umieszczone w karmnikach.
Podczas dokarmiania ptaków, dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt.
Największą nagrodą i zapłatą dla dziecka jest radosny świergot ptaków w „Ptasiej stołówce”. Dzieci bardzo chętnie obserwują zachowanie ptaków, sprawia im to wiele radości i satysfakcji z tego, że mogą im pomóc przetrwać zimę. Podczas spacerów często zaglądamy do „Ptasiej stołówki”, sprawdzamy czy ptaki mają wodę, pokarm.
Najczęściej gościły w naszej stołówce takie ptaki jak: sikorki, wróble, zięby, gile, wrony, dzikie gołębie. Przyloty ptaków mogliśmy obserwować przez okna. Podczas obserwacji zauważyliśmy, że w sprzyjających warunkach pogodowych ptaki same starały się wyżywić. Do karmnika przylatywały wtedy zwykle dwa razy dziennie. Gdy gwałtownie pogorszyła się pogoda, wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele całymi dniami trzymały się karmników i często w nich żerowały.
Opracowała: Aneta Dąbrowska

zobacz galerię