Grupa 4-latków „Biedronki” 2013/14

Piosenki i wiersze

Opracowanie tekstów: Magdalena Kieszek, Marlena Wojdak

Mali przyrodnicy ( 04.06.2014 r.)

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spacerów więc  4 – latki wybrały się na pobliską łąkę. Jak przystało na prawdziwych badaczy dzieci zaopatrzone w lupy poszukiwały roślin i owadów żyjących w trawie. Udało im się znaleźć i obejrzeć w powiększeniu: biedronkę, mrówki, a nawet pająka. Zapoznały się z wyglądem koniczyny, jaskra, czy babki zwyczajnej. Przedszkolaki przekonały się, że łąka to prawdziwe królestwo przeróżnych zwierząt i pięknych roślin.

Spacer do lasu (23 kwietnia 2014 r.)
Dnia 23 kwietnia, korzystając z pięknej i słonecznej pogody, dzieci z naszej grupy wraz  z pięciolatkami wybrały się do pobliskiego lasu. Las szczególnie pięknie wygląda wiosną, kiedy   przyroda budzi się z zimowego snu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obserwowały  leśną roślinność oraz słuchały odgłosów ptaków.

Wiosenne prace plastyczne (4 kwietnia 2014 r.)
Budząca się do życia przyroda – m. in. piękne kolorowe kwiaty i kwitnące drzewa są inspiracją dla naszych przedszkolaków do różnych działań plastycznych. Dzieci chętnie wykonują wiele kreatywnych prac, które rozbudzają ich zmysł artystyczny i pobudzają wyobraźnię. W pracach plastycznych stosujemy różne techniki, wykorzystujemy także materiały wtórne, przez co dzieci nadają niepotrzebnym rzeczom nowe życie, tworząc coś z niczego. Tym razem z  rolek po papierze toaletowym powstała kolorowa gąsienica a z plastikowych zakrętek barwne kwiaty.  Wiosenna twórczość plastyczna naszych przedszkolaków dostarcza im wielu wzruszeń,  jednocześnie bawi i uczy a także jest źródłem radości.

 

Zabawy z imionami  (04 marca 2014)
W pracy z czterolatkami stosujemy  „Odimienną metodą nauki czytania” wg. Ireny Majchrzak.  „Deszcz wizytówek” oraz „Magiczne pudełko” to niektóre z zabaw, poprzez które dzieci zapoznały się z zapisem graficznym swojego imienia. Potrafią już odszukać je wśród rozsypanki innych imion, a także odnaleźć imię koleżanki i kolegi. Okazuję się, że nauka czytania wcale nie musi być nudna. Bawimy się wspaniale!

 

 

 

 

 

 

Zwykły dzień (20 lutego 2014)

Co Biedronki robią w przedszkolu???
Oczywiście bawią się. Ale nie tylko… Ciekawe i pracowite jest życie naszych przedszkolaków. Oprócz nauki i zabawy musimy również znaleźć czas na jedzenie, mycie ząbków i odpoczynek. Każdy dzień w przedszkolu jest wypełniony po brzegi.

Zimowe prace plastyczne (3 lutego 2014)
Przy pomocy farb, kleju, nożyczek oraz innych materiałów  powstają prawdziwe dzieła sztuki naszych małych artystów. Zimowa twórczość Biedronek wypełniona jest niezwykłą pomysłowością. Nasze przedszkolaki są bardzo pracowite i kreatywne. Z dużą starannością i skupieniem wykonują zadania. W ramach pracy grupowej tworzyły z popcornu zimowe drzewo oraz wykonały z płatków kosmetycznych   pięknego bałwana z ogromnym nosem! Działania plastyczne naszych przedszkolaków to bardzo przyjemne, wspólne chwile. Małe rączki, a mogą tak wiele zdziałać…:)

 

Dokarmiamy ptaki (24 stycznia 2014)
W okresie zimy nasze przedszkolaki pamiętają o dokarmianiu skrzydlatych przyjaciół. Dzieci wiedzą, czym odżywiają się ptaki i chętnie przynoszą do przedszkola  pożywienie. Razem ze swoimi paniami wychodzą do ogrodu przedszkolnego, w którym stoją duże, drewniane karmniki i systematycznie dosypują pokarm. Dokarmianie ptaków sprawia dzieciom wiele satysfakcji i radości oraz uświadamia im, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, wrażliwości na losy zwierząt oraz właściwego stosunku do przyrody.

 

XIV Przegląd Kolędniczy Gminy Siedlce (16 stycznia 2014)

Dnia 16 stycznia dzieci z naszej grupy wyjeżdżały do Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie. Przedszkolaki brały udział w XIV Przeglądzie Kolędniczym Gminy Siedlce. Chętne dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne śpiewając kolędę Przybieżeli do Betlejem i pastorałkę Bosy Pastuszek. Występ naszych małych artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Brawo za odwagę!!!

 

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… (18 grudnia 2013)

Ze Świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzy się zapach pieczonych świątecznych pierników. Ta polska tradycja sięga czasów kuchni staropolskiej. Pierniki zwane były miodownikiem, przygotowanym z miodu i grubo miażdżonej pszenicy. Aby poczuć magię nadchodzących świąt dzieci z grupy „Biedronki” z wielkim zapałem zabrały się do pieczenia pierniczków. Po przygotowaniu niezbędnych produktów przystąpiliśmy do pracy. Wycinanie  świątecznych kształtów z ciasta przy pomocy foremek sprawiło dzieciom wiele radości. Wypieki udały się znakomicie. Gotowe pierniczki 4 –latki własnoręcznie ozdabiały lukrem i kolorową posypką. Zapach unoszący się po przedszkolu i smak  wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Mamy nadzieję, że pieczenie pierniczków na stałe wpisze się w  świąteczną, przedszkolną tradycję.
A oto przepis na „Biedronkowe” pierniki:
Składniki:
•    2 szklanki mąki pszennej
•    ½ szklanki płynnego miodu
•    ½ szklanki cukru pudru
•    jajko
•    łyżka masła
•    ½ łyżeczki sody oczyszczonej
•    przyprawa do pierników
Wykonanie:
•    Masło, miód i cukier puder lekko podgrzewamy, gdy składniki będą jednolite i płynne odstawiamy do lekkiego schłodzenia. Do masy dodajemy jajko, rozpuszczoną w łyżce letniej wody sodę, mąkę oraz przyprawę do pierników. Całość wyrabiamy na jednolite i gładkie ciasto nie krócej niż 10 min. Na posypaną mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości maksymalnie 1 cm. Foremkami wykrajać z ciasta pierniczki, smarować rozmąconym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 – 3 cm od siebie (pierniczki urosną).
•    Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika pierniczki będą miękkie. Twarde pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 1-4 tygodnie.

Dekoracja: lukier z cukru pudru i odrobiny wody lub soku cytrynowego lub pomarańczowego, polewa z roztopionej czekolady (białej, ciemnej, mlecznej), czerwony barwnik spożywczy do zabarwienia lukru, posypki (maczki) cukrowe – wiórki kokosowe.

Ubieramy choinkę (12 grudnia 2013)

W naszym przedszkolu czuć już świąteczną atmosferę. W czwartek 12 grudnia  dzieci z naszej grupy miały dużo pracy. Przedszkolaki z wielką radością  pięknie przystroiły choinkę. Bożonarodzeniowe drzewko zostało udekorowane własnoręcznie wykonanymi  ozdobami. Na choince zawisły  papierowe bombki, gwiazdki, kolorowe aniołki, łańcuchy z papieru oraz wiele  innych niepowtarzalnych dekoracji. Dzięki zaangażowaniu dzieci nasze świąteczne drzewko prezentuje się naprawdę  pięknie!

 

 ZWYKŁA ZIMOWA OPOWIEŚĆ (2 grudnia 2013)

Przedszkolaki z grupy „Biedronki” wybrały się na przedstawienie muzyczne  do  Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siedlcach,  gdzie 2 grudnia spektakl pt. „Zwykła Zimowa Opowieść” wystawiał warszawski Teatr Lektur Szkolnych.
Dzieci były niezwykle podekscytowane wyprawą, ponieważ  był to ich pierwszy wspólny wyjazd. Przedstawienie bardzo podobało się młodym widzom. Z zapartym tchem śledzili losy bohaterów, a kiedy na scenie pojawiał się Zły Wilk reagowali żywiołowo i emocjonalnie.  Przedszkolaki nagrodziły aktorów gorącymi brawami.  Okazało się jednak, że zabawa z postaciami z bajki jeszcze się nie zakończyła.  Aktorzy –  w kostiumach scenicznych postaci – zaprosili dzieci do wspólnej zabawy.  Przedszkolaki podziwiały występy akrobatyczne  z obręczami oraz żonglowanie piłkami. Prawdziwą atrakcją był jednak występ iluzjonistki, która zaangażowała dzieci we wspólną zabawę.  Gabrysia  i Rafał C. zmienili się więc na chwilę w czarodziejów, a ich odwaga została nagrodzona słodkościami.  Kolejną atrakcją było losowanie upominków. Do „Biedronek” szczęście się  uśmiechnęło i wylosowały zabawkę, którą teraz razem bawią się w przedszkolu.
Wreszcie pojawił się wyczekiwany przez dzieci Św. Mikołaj i obdarował każde dziecko słodką niespodzianką.  Przedszkolaki wróciły do domu zadowolone, a uśmiech przez cały dzień nie schodził z ich  rozpromienionych buziek.

Zobacz galerię

    

Zabawy andrzejkowe (30 listopada 2013)
Andrzejki to wyjątkowy czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć oraz poznawać tajemnice związane ze swoją przyszłością. Z takiej okazji skorzystały również przedszkolaki z grupy Biedronki. Na początku dzieci zapoznały się z tradycjami związanym z obchodzeniem andrzejek w naszym regionie, następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Wiele radości sprawiło dzieciom posypywanie konturów klucza magicznym pyłkiem, aby wszystkie wróżby się spełniły.
Przedszkolaki mogły się dowiedzieć, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Poznały również znaczenie kolorów i magicznych liczb. Świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom.  Wróżby były przeplatane tańcami i pląsami przy muzyce. Najwięcej wrażeń dostarczyło dzieciom tradycyjne przelewanie wosku przez zaczarowany klucz. Dzieci wykazały się fantastyczną wyobraźnią ciekawie interpretując powstałe kształty, z których odczytywały, co przyniesie im nieznana  i tajemnicza przyszłość. Zabawa z „czarodziejskimi bucikami” zakończyła naszą magiczną przygodę z wróżbą.

 

Dzień Pluszowego Misia (25 listopada 2013)

Duże, małe, kolorowe, puchate, mięciutkie, z łatką i bez łatki. Dnia 25 listopada pluszowe misie oraz inne przytulanki przybyły do naszego przedszkola, aby razem ze swoimi małymi właścicielami bawić się i świętować. W tym wyjątkowym dniu swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci  i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – PLUSZOWY MIŚ.
Na początek dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak powstał pierwszy  pluszowy miś. Przedszkolaki  opowiadały również o swoich ulubieńcach. Doskonale sobie radziły odgadując zagadki i relaksowały się słuchając wierszy. Dzieci miały również okazję obejrzeć bajki. Zostały także zaproszone na ulubione „małe co nieco” Misia Puchatka. Wiele radości w tym dniu sprawiła dzieciom twórczość plastyczna –  wyklejanie postaci misia. Przedszkolaki mogły się również trochę poruszać podczas gimnastyki z pluszowymi misiami oraz wesołych tańców i zabaw w rytm misiowych przebojów.  Ten dzień w przedszkolu był pełen wrażeń i uśmiechu. Wiele radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom. Każdy pluszak był piękny i wyjątkowy!
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia razem z dziećmi wszystkim Misiom dedykujemy wierszyk:

Wiwat Misiu łakomczuszku,
niech nie burczy Ci już w brzuszku.
My życzenia Ci składamy:
byś był jak najdłużej z nami,
miodku zawsze miej w dostatku.
Żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!

 

Zabawy z latawcem (7 listopada 2013)

Biedronki przygotowują sałatkę warzywną (4 listopada 2013)

Zajęcia ( 31 września 2013)

Dnia 31 września dzieci z grupy Biedronki wspólnie wykonały owocowe ciasto. Przedszkolaki najpierw przygotowały pyszne owoce, które pokroiły za pomocą plastikowych nożyków. Następnie ułożyły je w brytfannie wyłożonej biszkoptami i na koniec zalały owocową galaretką. wszyscy z niecierpliwością czekali, aż galaretka całkowicie zastygnie i będą mogli zjeść przygotowane przez siebie ciasto. Dzieci doszły do wniosku, że było to najłatwiejsze do wykonania ciasto na świecie. Było smacznie  i kolorowo!