PROFILAKTYKA WSZAWICY

Drodzy Rodzice, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.

Warto wiedzieć…

● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
● Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie.
● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

— admin